Son Güncelleme ; Şubat 14th, 2022 Saat 07:39 am yapılmıştır

Hastanemizde kornea ön yüzünün haritası(topografi) ve korneal kalınlık ölçümü için PENTACAM cihazı kullanılmaktadır.

Bu cihaz korneanın hem ön, hem de arka kısmının haritasını verdiğinden, lazer sonrası ilerki yıllarda çıkabilecek sorunları önceden tanıma ve hastayı risklerden koruma açısından diğer cihazlara karşı çok önemli bir üstünlüğü vardır. Topografi yardımıyla hastanın lazer için uygun bir aday olup olmadığı ve korneaya ait bazı özel hastalıkların tanınmasında kullanılır. Ayrıca ön kamara detayları sayesinde gözün bir anlamda tomografisi çekilmiş olur.

PENTACAM

• Gözün 3 boyutlu 25.000 noktasını değerlendirebilme
• 2 sn`den daha kısa süre içinde 50 farklı görüntü alabilme
• Korneaya temas etmeksizin kornea kalınlık ölçümü (pakimetri)
• Korneanın ayrıntılı ön ve arka yüzey haritası (kornea topografi)
• Katarakt analizi ve ön segment optikgrafisi.

gibi çok değerli bilgileri tek bir ölçümle analiz ederek verebilmektedir.

Görmenizi değiştirecek olan LASIK, katarakt operasyonu, fako İOL gibi operasyonlar ayrıntılı olarak analiz gerektirmektedir. Bu ayrıntılı değerlendirme ne kadar sağlıklı, gelişmiş ve üst teknoloji kullanılarak yapılırsa, sonuçları da o kadar güvenli olacaktır. Yanlış ölçüm alındığı taktirde uygulanacak operasyon, ne kadar doğru uygulanırsa uygulansın görme kalitesi açısından operasyon sonrasında sıkıntılara sebep olabilecektir. Operasyon öncesi ayrıntılı analiz yapılması, operasyon sonrasında daha net ve kaliteli görmeyi sağlayacaktır

Gözün ön tarafının tüm detaylarını gösteren göz tomografisi cihazı olan Pentacam; LASIK, Katarakt ve diğer refraktif cerrahi ameliyatları öncesi ayrıntılı analiz yapılması sayesinde operasyon sonrasında daha net ve kaliteli görmeyi sağlar. Göze temas etmeden kısa sürede değerlendirilebilen teknolojiye sahip olan Pentacam, korneanın ön ve arka yüzeyindeki gerçek yüzeyel haritaları saptamak bu sistemle detaylı olarak yapılabilmektedir. Pentacam, kataraktın derecesinin otomatik olarak değerlendirilebildiği ve kataraktın tam yeri ve kalınlığı ile ameliyatta kullanılacak tekniğin belirlenmesinde kullanılabilinmektedir. Korneanın kalınlığı tüm ayrıntısına kadar değerlendirilebilir.

Korneanın en küçük bir kalınlık farklılığı dahi kaydedilir. Bu ölçümler çok kısa süre içerisinde alınarak analiz edilir.Özellikle arka korneal yüzden alınan topografik bulgular hangi ameliyatın yapılması gerekliliği yönünde hatasız bilgi vermekte ve böylece olabilecek yanılma ihtimallerini yok etmektedir. Şu anda hastalık bulgusu vermeyen, gizli duran ancak ilerde çıkabilecek ve çok önemli görme problemleri yaratabilecek göz rahatsızlıklarının erken tanısını sağlayabilmektedir.