Çok odaklı Lens;

Çok odaklı mercek ne demektir? Gözdeki fonksiyonları nedir? Çok odaklı mercek tedavisi hangi sorunlarda kullanılır? Çok odaklı mercek yakın, uzak ve orta mesafede net görüş sağlayan göz içi lenslerdir. Katarakt ameliyatı sonrası yada göz bozukluklarını düzeltmek için bu mercekler kullanılır.

Çok Odaklı Mercek nedir?

Çok odaklı mercekler, uzağı, yakını ve orta mesafeleri görmeyi sağlayan göz içine yerleştirilen araçlardır. Katarakt ameliyatı sonrası saydamlığını yitiren göz merceğinin yerine operasyonla mercek yerleştirilir. Bu mercekler monofokal olursa hasta uzağı görür yakına gözlük kullanır. Multifokal mercekler uzak ve yakın görüş sağlar. Çok odaklı mercek (Trifokal) yerleştirilirse hasta uzak yakın ve orta mesafeleri görmesini sağlar. Ayrıca çok odaklı mercekler gözlük ve kontakt lens kullanmayan yada kullanmak istemeyen miyop hipermetrop ve astigmatı olan hastalara da uygulanır.

Günümüzde insanlar daha aktif yaşamaktadırlar. Bilgisayar ve araç kullanımı ileri yaşlarda da devam etmektedir. Bu uygulama yapılan hastalar bu tür aktivitelerini rahatlıkla yapabilirler. Çok odaklı mercekler ömür boyu gözde kalabilmektedir.

  • Uygulamanın hasta üzerindeki olumlu sonuçları şunlardır;
  1. Uzak, orta ve yakın mesafeyi görme.
  2. Hem gece hem gündüz kaliteli görüş.
  3. Renkleri daha net ve olduğu gibi algılama.

Çok Odaklı Mercek Uygulaması Nasıl Yapılır?

Çok odaklı mercek uygulaması damla anestezisi ile dakikalar içinde tamamlanır. Ağrısız bir operasyondur. Hastanede yatma gerektirmemektedir ve göz uygulama sonrası kapatılır. Çok odaklı mercek uygulaması hastanın her gözüne farklı günlerde yapılır. Tedaviden bir gün sonra iş yaşamınıza ve sosyal aktivitelerinize dönebilir, yüksek efor gerektiren hareketler hariç bütün günlük işlerini yapabilir.

Çok Odaklı Mercek Kimlere Uygulanır?

Çok odaklı mercekler 40 yaş üzerinde uzakta, yakında yada her ikisinde görme kusuru olan herkese doğal olarak uygulanabilir. Uygulama sonrası göz numarası tekrar ilerlemez. Çok odaklı mercek uygulanan insanda katarakt oluşmaz. 40 yaş altında kırma kusurları excimer laser ile düzeltilemeyecek kadar yüksek olanlara da çok odaklı mercek uygulaması yapılır.

  Opr.Dr Hüseyin CENGİZ Opr.Dr Ali ÖZER Opr.Dr. Efsane Hoşbaht Cengiz Opr.Dr Veli Ümit ATİK

Son Güncelleme ; Kasım 1st, 2023 Saat 10:07 am yapılmıştır