Uzak & Yakın Mesafe de Net Görmeyi Sağlayan Multifokal Göz İçi Mercekler

Tıp dilinde presbiyopi olarak adlandırılan ve 40-45 yaş sonrası kişilerde ortaya çıkan yakın görememe probleminde gözlüğe ihtiyaç duymadan okuyabilmek, günümüzde göz sağlığındaki yeni teknolojiler ile mümkün olabilmektedir.

Dünya genelinde 2 milyarın üzerinde presbiyopik (yakın gözlük ihtiyacı olan) insan bulunduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde katarakt cerrahisindeki gelişmeler, laser fakonun klinik uygulama alanına girmesi ve yeni göz içi merceklerle katarakt ameliyatlarından sonra uzak ve yakın görmede en iyi görsel sonuçlar alınabilmektedir.

Ameliyat ile gözün içindeki mercek alınıp yerine uzak, yakın ve orta mesafe için özel mercekler yerleştirilmekte, böylece hastalar bu mesafeleri görebilmektedirler.

Multifokal Kimlere Uygulanır?

Standart katarakt ameliyatı gereken her hastaya Multifokal mercek takılabilir. Astigmatın yüksek olmaması tercih edilir.
Ameliyattan sonra hem uzağı hem de okuma mesafesini net görmek ve gözlük kullanmak istemeyen hastalar için bir seçenektir.

Multifokal Göz İçi Mercek Yerleştirme Tekniği;

Standart katarakt ameliyatında ne yapılıyorsa Multifokal ( çok odaklı ) mercek cerrahisinde de aynı işlemler uygulanır. Klasik katarakt cerrahisinde hastanın göz içinde bulunan doğal mercek çıkarılarak, yerine gözün iç yapısına uygun ve hastanın uzak görmesini iyileştirecek bir mercek yerleştirilir. Ancak hastanın okuma gözlüğü kullanması gerekir.

Standart bir mercek yerine Multifokal ( çok odaklı) mercek göz içine yerleştirilerek her mesafeyi net görme sağlanabilmektedir.

Multifokal lenslerin bu avantajları yanında , özellikle geceleri ışıklar etrafında yansıma görülebilmekte belirli bir adaptasyon süreci gerekebilmektedir. Çok mükemmelliyetçi kişiliğe sahip olan hastalar için genellikle önerilmez.

Multifokal lensler iki ayrı tasarımda üretilmektedir;

Bifokal (iki odaklı) lenslerde hasta uzak ve okuma mesafesini net görür ; bilgisayar gibi 50 santimlik mesafelerde biraz güçlük olabilmektedir.

Trifokal (üç odaklı) lenslerde ise uzak, orta mesafe ve okuma mesafesi için üç ayrı odak olduğundan hem okuma, hem bilgisayar kullanımı hem de uzak için net görüş gereksinimi olan kişiler için uygun bir seçenektir.

Opr.Dr Hüseyin CENGİZ

Opr.Dr Ali ÖZER

Opr.Dr. Efsane Hoşbaht Cengiz

Opr.Dr Veli Ümit ATİK

Son Güncelleme ; Kasım 18th, 2022 Saat 03:20 pm yapılmıştır